Dalış Bölgeleri - Uçak Batığı  
 
Esentepedeki Elektrik Santrali’nin yaklaşık 1 mil açıklarında demirleyip suya atladığınız zaman altınızda uçsuz bucaksızmuş gibi uzanan yosunların arasında, bilinmeyen bir tarihten  ve ülkeden buraya düşüvermiş olan bir uçağın motoları karşınıza çıkıverir.  Burayı GPS cihazları olmadan bulmak biraz zor olsa da bulduğunuz zaman size hazırladığı sürprizler ve gizemler şaşkınlık verici olacaktır.

Uçağın ana parçaları olan bu motorlar birbirlerinden yaklaşık 20 metre uzaktadır ve derinlikleri de maximum 24 metredir. Bu motorlara ek olarak da etrafa saçılmış olan diğer parçalar yer alır kumların arasında. Bu motorların çeşitli parçalarının seri numaralarının hala okunabiliyor olması da kimlikleri veya üreticileri konusunda herhangi bir soruya cevap verebilmiş  değildir henüz.

Akla ilk gelen İkinci Dünya Savaşı sırasında Malta adasında konuşlanmış olan İngiliz WELLINGTON bombardıman uçaklarından oluşan bir gruptur.Ancak ne İngiliz, ne Türk ne de Kuzey Kıbrıs yetkilileri parça seri numaraları ve fotoğraflardan bu batığı tarihleyememişlerdir.

Hala moloz yığınları içinde kalmış olan parçaları birleştirme işi ise burayı ziyaret eden dalgıçların hayal gücüne kalmıştır. Bu yığınların arasında bir telsiz radyo ve bir tabanca görmek de mümkündür.300 metre çapında bir alana yayılmış olan parçalar dalış için zengin bir atmosfer oluşturduğu için dalgıçların zaman ve hava limitlerine sadık kalmaları  gerçekten zor olabilir. Çok geniş bir nokta olmasından dolayı dalışlar minimum bir saat olacak şekilde planlanmaktadır.

Buradaki batığa iner inmez dalgıçların anlamayı umduğu şeylerden biri de pilotlara ne olduğudur.Ancak pilotların uçaktan sağ salim olarak çıkabilmiş olma ihtimali çok yüksektir,zira kendilerine ait her hangi bir ize rastlanmamıştır.

Bu bölgede yapılan kazı çalışmaları hala aralıklı olarak sürmektedir.Bu nedenle buraya dalan sporcuların mümkün olduğunca bu alana zarar vermeden yüzmeye ve incelemeye çalışmaları gerekmektedir.

Olumlu yanlarından bakmak gerekirse de hala keşfedilmemiş yanları olan bu batık dalgıçlara çözmeleri gereken yeni bir gizem sunmaktadır.Bu bölge veya bu uçakla ilgili olarak bireysel araştırmalarda bulunan dalgıç sayısı da hayli fazladır.

Yine bu dalış noktamızda çok sayıda Müren , Asker Balığı ,Vatos çeşitleri , Electirc Ray, Evil Ray, Butterfly Stingray, Duckface Ray , laos, orfo  ve gittiğimiz mevsime göre de mineri ve tuna sürüleri ile de karşılaşmak mümkündür.

Sığ kısımları tecrübesiz dalgıçlar için gayet uygun olmakla beraber, daha derin olan kısımları daha tecrübeli dalgıçlar için uygundur. Tecrübeli de tecrübesiz de olsa bütün dalgıçlar için heyecan verici olan şey ise her halışta uçağa ait bir parçayı keşfedebilme ihtimalidir.


 
DALIŞ BÖLGELERİ