Dalış Bölgeleri - Zeyko  
 
Zeyko dalış noktası ismini Karaoğlanoğlu'ndaki eski yağ fabrikasından alıyor bundan 15 sene önce dalış noktasını bulabilmek için zeyko yağ fabrikasının bacasını kerteriz alarak bu noktayı bulabiliyorduk şimdi ise GPS sayesinde işlerimiz çok kolaylaştı.Dalış okulumuz Nautilustan Zeykoya takribi varış süresi dört veya beş dakikadır.Türkiyeden farklı olarak bizler dalışlara 7 metrelik zodyaklarla gidiyoruz , dalışımızı gerçekleştirdikten sonra yeniden okulumuzun bulundugu deniz kızı sahiline gidip ordaki restoranımızda yemek yiyip dinleniyoruz ve ikinci dalışımıza hazırlık yapıyoruz.Dalış noktaları çok yakın oldugundan teknede yolculuk yaparak tüm günümüzü harcamaktansa dalış aralarında altın sarısı sahilimizde güneşlenebilir yada havuz başında birşeyler içip yüzebilirsiniz.

Bu nokta da her iki dalıştan birinde muhakkak kaplumbağalarla karşılaştıgımız noktalardan biri,Bu rif 12 metreden başlayıp 40 metreye kadar gide bileceginiz ve deniz canlıları açısından çok zengin bir dalış noktamızdır.Bu dalış noktasında 12 metre ile 26 metre arasında olan bir duvarımız mevcutur bu duvarın üzerinde Akdeniz'in tüm zenginliklerini bulmanız mümkündür.

Doğu tarafı ise 40 metreye kadar düşen bir dalış noktamızdır Zeyko.Bu dalış noktamızda 30 lu guruplar halinde lagos, orfo, yeşil kaplumbağa ,deniz tavşanı,Eşkina,müren,Boru balıgı,böcek,ahtapot,vatos,elektirik balığı, çok sayıda büyüklü küçüklü balık çeşitleri görmeniz mümkündür.Ağustos ayında ise binlerce tuna görmeniz mümkündür.

Aynı zamanda bu dalış noktasının derin kısmında Akdeniz'de çok az bölgede görebileceginiz büyüklükte yumuşak mercan görmeniz mümkündür.Bazı yerlerde bu mercanların boyu iki metreye ulaşabiliyor.Çeşitli boylarda ve cinslerde deniz süngerleri de çok sayıda bulunmaktadır.

12 ile 21 metre arasında batı kısmında çok sayıda demir çapa bulunmaktadır ve bu çapaların yaklaşık 600 ile 700 yaşında oldugunu tahmin edilmektedir. Yine etrafta çok sayıda kırık testi ve anfora parçaları bulunmaktadır.
Halk dilinde deniz tavşanı olarak bilinen (ORDER NUDIBRANCHIA) lar tarafindan bu bölge zengindir sadece bu bölgede rasladıgımız FRAGİLE DİSODORİD ve umbraculum mediterraneum Türlerini sadece burda göre bilirsiniz.

Bu bölgede 2 çeşit ahtapot görmeniz mümkündür .
 
 
   
 
DALIŞ BÖLGELERİ