Diving Sites - Sığlık  
 
Bu dalış noktamız Lapta açıklarında denizin ortasında yaklaşık iki kilometre içerde bulunmaktadır.

Denizin ortasında yükselen bir topuktan oluşan bu güzel reef başlangıç noktası üç metre olup güney kısmı 15 metre kuzey kısmı ise yaklaşık 600 metreye ulaşan bir derinliğe sahiptir. Bu dalış noktasında küçüklü büyüklü çok sayıda mağradan oluşur bu mağralardan üç tanesinin içinde gezmek mümkündür.

Sığlıkta genelikle sürüler halinde akya, Sarpa, tuna, melana... gibi balık sürüleri ile karşılaşmak mümkündür.

Daldığınız mevsime göre iki metrelik Mineri (Akya), ve  yine 1.5 metrelik orkinos sürüsü ile karşılaşmanız mümkündür.Tabi Kıbrıs ta vazgeçilmez olan Orfo (orfoz) ve Lagos sürüleri yine her dalış noktamızda olduğu gibi burada da mevcuttur.Bu dalış noktasının diğer dalış noktalarından ayıran en büyük farkı  her yerin mağralarla dolu olması ve sanki bir oyun parkında dolaşıyormuş gibi mağradan mağraya gezmeniz mümkündür.Bu mağraların içerisinde yumuşak ve sert mercanlarla dolup taşmaktadır.

Bu dalış noktamızın sığ kısmında ise çok sayıda sünger  ve çok enteresan kaya oluşumlatı mevcutur ve tabi sığ bir bölge olduğundan çok güzel fotoraflar çekmenizde mümkündür.Derin kısmında ise çok sayıda ve çeşide nudibranch  Akya (Mineri),Orkinoz,Ahtabot,Vatos ve mığrı bulunmaktadır .Genellikle  bu su canlıları tam duvarın en gölge tarafında yoğunlaşmıştırlar ve fotorafcılara çok hoş pozlar sağlıyorlar.
 
 
 
DALIŞ BÖLGELERİ