Daliş Bölgeleri - Pinokyo  
 
Pinokyo dalış noktası, dalgıç eğitimi ve yön bulma çalışmaları için mükemmel bir yerdir. Sunset Plajı yakınında olup dalış merkezlerinden kısa bir yolculukla ulaşılabilir. Dalış noktasının adı Carlo Collodi'nin "Pinokyo'nun Maceraları" isimli muhteşem kitabından kaynaklanır. Yöresel efsaneye göre "anne kaplumbağa yaramaz oğluna 'cesur ol, dürüst ol, bencil olma ve böylece birgün gerçek bir kaplumbağa olursun' öğüdünü vermiş." Genç kaplumbağanın annesisin öğüdünü tutup gerçek bir kaplumbağamı yoka
tutmayıp Pinokyo gibi gittikçe uzayan gagası ile başbaşa kaldığını bilemiyoruz.

Suya girdiğiniz zaman yaklaşık 20 metre derindeki kaya ve taşlık bir alan olan deniz dibine ineceksiniz. Burası deniz canlıları için güzel bir yaşam alanı oluşturmaktadır. Kayalar arasında süzülürken kaya yüzeylerini kaplamış eflatun ve sarı 'nudibranch'ları izleyeceksiniz.

Balık çeşitleri de rengârektir, grouper, ahtabot, sting rays, parrot fish ve moray eels bazı örneklerdir. Etrafı biraz daha keşfetmeye başlayınca çevrede birçok kırık amfora parçalarına tanık olacaksınız. Bu bölgedeki kırık parçaların çokluğu Kuzey Kıbrıs kıyılarının eski çağlarda önemli ticari faaliyete sahne olduğunun bir göstergesidir. Biraz şansınız varsa bu yerde de deniz kaplumbağalarını görebilirsiniz. Bazan kaya ve taşlar arasında karınlarını doyurmakla meşguldurlar. Dünyada bilinen yedi deniz kaplumbağa türünün ikisi Kuzey Kıbrıs Sularında da bulunmaktadır. 

 
 
DALIŞ BÖLGELERİ