Dalış Bölgeleri - Anchor & Cockpit  
 
Bu dalış noktası Girne Kalesi’nin batısında ve doğrudan tarihi Dome Oteli’nin açıklarında yer almaktadır. 1930’larda ilk açıldığında, Dome güneşin hiç batmadığı İngiliz Hükümdarlığı’nın sömürge günlerinden bir kalıntıydı. Eğer dalmaktan yorulursanız Dome’a yönelip hükümdarlığın ihtişamlı kolonisinde keyif yapabilir ve o eski günleri anabilirsiniz.
Bu kadar anma yeterli ve dalışa dönüş.

Bu dalış çok aşırı heyecanlı olmayacaktır ama kokpitin etrafında dolaşmak ve kökenlerini düşünmek eğlenceli olacaktır. Ayrıca çok iyi fotoğraf çekme şansınız var. Eğer 30 metre aşağıda kokpitin içinde sualtı pilotu olarak fotoğraf çektirmek isterseniz, işte bu sizin şansınız. Zorlayıcı bir dalış değildir. Dip süresi ve yüzerlilik kontrolü idare edildiği sürece, yeni başlayanlar kokpiti ve çapayı keşfederken gayet rahat hissederler. Suya girdiğinizde yavaşça kokpite doğru alçalacaksınız. Kumlu dipte, suyun 30-32 metre derinlikte bulunmaktadır. Kum ve kokpit dışında çok başka görülecek bir şey yok. Kokpit kum yığınının arasında doğal olaylar dışında el değmeden bu güne kadar gelebilmiş tarihi bir eserdir. Pencere hiç değişmeden aynen kalmış ve kokpit büyük ve dairesel olduğu için enkazın uçlarına ve parçalarına takılma endişesi olmadan içeri girmesi kolaydır. Kokpitte hiçbir kimlik saptama amaçlı tanımlayıcı işaret yok ancak pencerenin şeklinden ve düzeninden araştırma yapabildik ve RusTupolev uçağı olduğu tespit edildi. A.N Tupolev, Rus havacılığının babasıydı ve Soğuk Savaş günlerinde, yüksek performanslı gelişmiş uçak tasarımları ile Rus Hava Kuvvetlerini tedarikli tuttu. O günlerde Tupolev tasarımlı uçaklar Amerika Birleşik Devletleri ile Rus eşitlik stratejisini (muhtemelen çılgınlık) sürdürebilmek için anahtardı.

Çapa, kokpitten yaklaşık 50 metre uzaklıkta kumun içinde uzanıyor. Çapadan veya kokpitten arta kalan enkazın başka bir parçası bulunmuyor. Bu büyük bir çapa, eski görünüyor malesef kökenini ve hatta tarihini bile tanımlayamadık. Çapa ve kokpit dalışımız işte bu kadar ancak, bu bir eğlenceli öğleden sonra dalışı ve deniz dibindeki bazı sıra dışı parçaların muazzam fotoğrafını çekme imkânı sağlayan bir dalıştır.

 
 
 
DALIŞ BÖLGELERİ