Kuzey Kıbrıs - Deniz Kaplumbağaları ve Deniz Yaşamı  
 
Ayrıca sahillermizde size başka heyacan verici deneyimler yaşatabilir.
 
Deniz Kaplumbağaları - Caretta caretta & Chelonia mydas

Aşağı Yukarı yüz milyon yıldır adamızın suları, yeşil baş (Chelonia mydas) ve logger head (Caretta caretta) kaplumbağaarı tarafından ziyaret edilmektedir. Yeşil baş sadece adamızda, Türkiye'nin güney doğu kıyılarında ve bazen de İsrail'de yumurtlama yapmaktadır.

Bu büyüleyici canlılar, yumurtlamak için Mayıs ve Ağustos ayları arasında Kuzey Kıbrıs'ın kumsallarına gelmektedir. Yumurtlama yaptıkları kumsallardan biri olan Alagadi, koruma altına alınmıştır.

Güneşin batışından sonra hava karardığında, bazen kabukları 100 cm'den fazla olan yetişkin dişi kaplumbağalar kumsalda yumurtlamaya uygun bir yer ararlar. Türlerine bağlı olarak 65 ile 110 adet arasında yumurta bırakırlar. Her bir kaplumbağa 10-15 gün arayla beş ile altı kez yumurtlar. Yumurtlama tamamlandığında yorgun düşen dişi kaplumbağa denize geri döner. Tekrar yumurtlama yapmak için aynı plaja iki yıl sonra yeniden gelir.

Ekolojistler ve öğrenciler, nesil tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan deniz kaplumbağalarının korunmasına yardım etmek amacıyla yumurtlama alanlarında gözlemlerde bulunmaktadırlar. Ziyaretçiler için bu doğa olayını gözlemlemek heyacan verici bir deneyimdir.

 
North Cyprus Marine Life - Diving in North Cyprus
Tarihi batıkları, taş demirlemeleri, kırık anforaları ve daha birçok şeyi keşfetmek istiyorsanız o zaman Kuzey Kıbrıs size; daliş gezileri, deneme dalışları, snorkel gezileri, balık tutma gezileri, tekne turları ve daha birçoğunu sunmaktadır. Kuzey Kıbrıs dünyadaki en güzel limanlardan birine sahip olan muhteşem bir dalış-tatili beldesidir.

Akdenizin berrak ılık suları Kıbrıs'ı gerek dalışa yeni başlayanlar gerekse deneyimli dalgıçlar için mükemmel bir dalış bölgesi yapmaktadır. Güvenli dalış son derece önemlidir. Size eşlik edecek profesyönel dalgıçlar gerekli olan her tedbiri almaktadır. Ama yine de olası bir kazaya karşı Kuzey Kıbrısta Lefkoşa'da Burhan Nalbatoğlu Hastahanesindeki yüksek standarttaki tıbbi techizat ve en önemlisi 6+2 kapasindeki dekompesyon ünitesi hizmetinizdedir.

Kuzey Kıbrıs'ta uluslararası PADI merkezleri, CMAS ve BSAC üyesi dalış merkezleri ile kolayca temas kurabilirsiniz. Kristal berraklığındaki, ılık sularımız Akdeniz'de mükemmel dalış olanakları sunmaktadır. Dalış okullarımız temel hedefleri sizin güvenliğiniz ve mutluluğunuz olan uluslararası  profesyönel dalgıçların yönetimindedir. Scuba dalış programları sizlere yepyeni bir dünyanın kapılarını açacaktır. Bu yeni dünya mavi gezegenimizin, hayal dahi edemediğiniz güzellikleri, renkleri sizlerle buluşturacaktır. Kuzey Kıbrıs'ta dalış yapmanın sizleri heyacanlandıracağına  inanmanızı isteriz..
   
 
Mean monthly temperature (C°)
Jan Feb Mar Apr May Jun July Aug Sep Oct Nov Dec
15.3 15.6 18.0 22.2 27.0 31.2 34.1 33.9 31.2 27.1 21.3 16.8
 
Mean monthly sea water temperature (C°)
Jan Feb Mar Apr May Jun July Aug Sep Oct Nov Dec
16.1 15.6 16.3 17.7 20.3 24.4 27.2 28.2 27.0 24.6 21.1 17.8

 


 
Güncel Haberler
tümünü gör
Güncel Olaylar
  • Her Cumartesi Ve Pazar Botlu Dalışlar.

  • Her Cumartesi - Pazar Dalis

tümünü gör
Dünya çapında scuba dalıcılar için, DAN güvenlik, sağlık ve gönül rahatlığı anlamına gelir. DAN kâr amacı gütmeyen bir güvenlik organizasyonudur ve dünyadaki en büyük dalıcı üyelik birliği tarafından desteklenir. DAN, 1981 yılında IDA - International Diving Assistance - (Uluslararası Dalış Yardımı Kurumu) ismi ile bir acil durum hattı ve kaza geçiren sportif dalıcılar hizmet sağlamak amacı ile kurulmuştur.