Project Aware - Proton  
 

Project AwareÇevre koruma yaşam için gerekli olan suları koruma bilincine erişmekle başlar. Project AWARE her yıl çevre konularını bireylere mal etme amacıyla eğitim, halkı bilinçlendirme ve katılımcıların çözüm üretmesine yönelik programlar düzenlemektedir. Project AWARE aynı biçimde ilgilenenler için, su kaynaklarının sürdürülebilir bir biçimde kullanımı ve bunun çevre koruma becerilerine dönüştürme  konularında da eğitim vermektedir.

Project AWARE Vakfı dalış endüştrisinin kâr amacı gütmeyen çevre örgütüdür. Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Kırallık, Avustralya, İsviçre ve Japonyadaki ofislerimiz güçlerini birleştirerek dünyanın 175 ülkesinde su kaynaklarının korunmasına çalışmaktadır. Project AWARE Vakfı, (Uluslararası) İngiltenin Bristol kentindeki merkezi, Birleşik Kırallık, İrlanda, Orta Doğu, Afrika, Rusya, Akdeniz, Doğu Avrupa ve İskandinavya'daki  ülkelere bölgesel yardım sunmaktadır.

Project AWARE, sualtı çevresine yönelik tehditlere karşı dalgıçlar ve su sevgisi taşıyanlarla ortaklaşa çalışmaktadır. Bu gönüllüleri, "Uluslararası Temizlik Günü," "Balina Köpek Baliklarının Korunması Projesi" gibi çevresel faaliyetleri organize etmekle görevlendirmektedir. Project AWARE'ın çocuk ve gençlerin su canlıları ve sualtı yaşamı konularındaki duyarlılığını güçlendirip, eğitim programlarına ilgilerini çekmek için, dalış malzemelerinde kullanılan eğitim materiyalleri üzerine; "Köpek Balıklarını Koruyunuz," Canlı Mercanları Koruyunuz," gibi belirli mesajlar koyması da ayrı birkaç örnek olarak gösterilebilir.  Vakfın Bağış Programı ise gönüllülerce desteklenen toplumsal çevre koruma çabalarının odağını oluşturan,  temel çevre koruma projelerinin, yürütülmesine katıda bulunan sizler gibi kişileri desteklemek için kullanılır. 

Scuba dalgıçlarının sualtı dünyasına ilişkin özgün bir prespektifi vardır. Bundan dolayı dalgıçları sualtı dünyasının karşı karşıya bulunduğu tehditlerin farkındadırlar. 1989 yılında PADI (Professional Association of Diving Instructors) A.W.A.R.E felsefesini geliştirmiştir. - Aquatic World Awareness, Responsibility and Education - (Sudünyası bilinci, sorumluluk ve eğitim). Bu felsefe; dalgıçlara bu çevrenin korunmasındaki rollerini belirtip, bunun etkili savunucuları olacak çevreci  bir grup oluşturmalarını amaç edinmiştir.    

Bize bu kadar çok şey veren sualtı dünyasının, çocuklarımıza, onların çocuklarına ve gelecek yeni nesillere aynı güzellikleri sunmasını isteriz. Dünyada insanlığı tehdit eden çok önemli sorunlar vardır ama biz dalgıçlar için sualtıdünyasını korumak gerçek amacımızdır. "Sualtı dünyasının korunmasında  biz dalgıçlar aktif rol üstlenmezsek, kim üstlenecek?" (PADI Kurucusu John J. Cronin)    

Project AWARE dalgıçlara ve dalgıç olmayanlara yönelik, çevre ile ilgili özel uzmanlık kursları başlatmıştır. Dalgıçlara ve dalış profesyönellerine, diğer çevre örgütleri ile işbirliği halinde, eğitimsel bilgi yanında dünya çapında sualtı temizlik faaliyetlerini başlatmıştır.

Amerika Birleşik Devletlerinde kâr amacı gütmeyen, vergiden muaf, (501 c "3") AWARE Vakfı'ndan çevresel etik değerler doğmuş ve süratle yayılmıştır. 1992 yılından beri kâr amacı gütmeyen Project uluslararası varlık göstermeye başlayıp, Birleşik Kırallık, Avustralya, İsviçre ve Japonya'da örgütler kurdu.  Bu örgütler güçlerini birleştirerek dünyanın 175 ülkesinden gelen acil çağrıya cevap verek sualtı çevresini koruma çabalarına katıldı. Önceleri Project AWARE (UK) olarak bilinen Project AWARE Vakfı, (Uluslararası) 1999 yılında bir yardım vakfı olarak kurulmuş olup özellikle Birleşik Kırallık, İrlanda, Orta Doğu, Afrika, Rusya, Akdeniz, Doğu Avrupa ve İskandinavya'daki  ülkelerini kapsayan bölgeye yardım sunmaktadır.

 
daha fazla bilgi için: http://www.projectaware.org

Güncel Haberler
tümünü gör
Güncel Olaylar
  • Her Cumartesi Ve Pazar Botlu Dalışlar.

  • Her Cumartesi - Pazar Dalis

tümünü gör
Dünya çapında scuba dalıcılar için, DAN güvenlik, sağlık ve gönül rahatlığı anlamına gelir. DAN kâr amacı gütmeyen bir güvenlik organizasyonudur ve dünyadaki en büyük dalıcı üyelik birliği tarafından desteklenir. DAN, 1981 yılında IDA - International Diving Assistance - (Uluslararası Dalış Yardımı Kurumu) ismi ile bir acil durum hattı ve kaza geçiren sportif dalıcılar hizmet sağlamak amacı ile kurulmuştur.